GönderenKonu: MUAYENE KURULUŞLARI İLE İLGİLİ HERŞEY  (Okunma sayısı 21 defa)

idareci

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 5
  • Üyelik Tarihi:
MUAYENE KURULUŞLARI İLE İLGİLİ HERŞEY
Tarih : 08-01-2020 Saat : 15:24
Asansörün bulunduğu ilçe belediyesinin sözleşme yaptığı asansör muayene kuruluşları asansörlerin yıllık muayenelerini yapmak için tek yetkilidir. Yıllık muayeneleri asansör bakım sözleşmesi yaptığınız asansör firmaları yapmaya yetkili değildir. Asansör firmaları muayene sonucunda oluşturulan rapora göre asansörlerin onarımlarını yapabilir. Muayene kuuruluşları da onarım yapamaz , teklif veremez.Sadece muayene yapar ve yaptığı muayenenin raporunu ilgili bakanlığa bildirir. Burada en çok karıştırılan husus muayene kuruluşlarının kimliğidir.Bu kuruluşlar tamamen bağımsızdır ve bünyelerinde elektrik -elektronik, makine veya mekatronik mühendisleri vardır teknisyen çalıştırmazlar.Bu yetkili mühendisler yöneticinin hizmet aldığı  asansör firmasının bünyesinde olan teknik personel ile birlikte asansörün kontrolünü yaparak , muayeneyi tamamlarlar. 

Asansör muayene kuruluşları ilçe belediyeleri ile sözleşme yaparlar.Bu sebeple sözleşme tekrar yenilenebilir, fesh edilebilir. 

Asansör muayene kuruluşları asansör firmalarını değil asansörleri denetlerler.O sebeple asansör firmanızın yetkili olup , olmadığını denetlemek suretiyle asansör firmalarına ceza kesemezler. Bazı özel durumlarda bakanlığa bildirirler.  Şahsi düşüncemizle asansör firmalarını denetleme ve ceza kesme yetkisi tanınsa kullanıcıların , yetkili firmaların ve yöneticilerin  lehine bir karar olacağını savunuyoruz