GönderenKonu:  (Okunma sayısı defa)

idareci

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 5
  • Üyelik Tarihi:
YILLIK MUAYENE
Tarih : 08-01-2020 Saat : 14:56
Asansör yıllık muayenesi; asansörlerin yılda 1 kez olmak üzere test ve konrollerinin yapılması demektir. Asansörün bulunduğu ilçe belediyesinin sözleşme yaptığı asansör muayene kuruluşları asansörlerin yıllık muayenelerini yapmak için tek yetkilidir. Yıllık muayeneleri asansör bakım sözleşmesi yaptığınız asansör firmaları yapmaya yetkili değildir. Muayene kuruluşu yaptığı muayenenin raporunu ilgili bakanlığa bildirir. Bu raporun üzerinde her asansörün kimlik numarası bulunur.Bu kimlik numarası adı altında her asansörün bakanlığın gözetimi altında kayıtları tutulur.

Asansör yıllık muayenesini yaptırmak yasal zorunluluktur.Muayenesi yapılmayan asansör zabıtalarca kapatılarak , mühürlenir ve hizmet dışı kalır.

Asansör muayenesi yaptırmak için hizmet aldığınız asansör firması yada ilçe belediyenizle iletişime geçerek , belediyeniz ile sözleşme yapan asansör muayene kuruluşunun telefonunu alabilirsiniz.Daha sonra bu muayene kuruluşu tarafından size gönderilen form aracılığıyla yada internet üzerinden online olarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Yıllık muayeneler ücretlidir ve asansör durak sayısına göre değişkenlik gösterir.Yapacağınız ödemeleri başvuru esnasında yada 1 ay içinde gerçekleştirmeniz gerekir.Başvurunuzu yaptıktan sonra muayene kuruluşu size muayene tarihini bildirecektir.Siz de hizmet aldığınız asansör firmasıyla iletişime geçerek tarihi ve saati bildirmelisiniz.Bildirilen saatte muayene kuruluşunda çalışan yetkili  mühendis ve hizmet aldığınız asansör firmasının teknik ekibi birlikte asansörünüzün muayenesini gerçekleştirir.Muayene sonucunda bir rapor hazırlanır.Bu rapor 3 iş günü içinde tarafınıza iletilmelidir. Rapor elinize ulaşmazsa haklarınızı aramalısınız.Çünkü rapordan sonra asansörünüz kırmızı etiket almışsa 60 gün içinde asansörünüzün onarımını yaptırmanız gerekir.61. gün hem asansörünüz mühürlenebilir hem de bir kez daha asansör muayene ücreti ödemek zorunda kalırsınız.